ARCTIC Freezer A35 CO – CPU Cooler for AMD socket ACFRE00113A
Výrobca
Arctic
KódITA077406
Part No.ACFRE00113A
Dostupnosť po pobočkách
1k dispozícii do 48 hodin
NRE
1k dispozícii do 48 hodin
NR
BA
DPH 23%
Hodnotenie produktu
Hodnotené 30x
Záruka koncový zákazník: 72 Mesiacov
Záruka firma: 72 Mesiacov
Výrobca:
Arctic
Kód: ITA077406
Part No.: ACFRE00113A
Podrobnosti o produkte
Popis produktu:
Freezer A35 CO AMD Tower CPU Cooler for Continuous Operation COMPACT PERFORMANCE MEETS MODERN DESIGN Optimised performance meets modern, black design and whisper-quiet operation. With its four offset heat pipes, the single-tower CPU cooler enables fast heat transfer into the heat sink, where it can be efficiently dissipated by means of a 120 mm fan. ULTIMATE PERFORMANCE THERMAL PASTE The Freezer A35 CO comes with a 0.8 g syringe of the new MX-5. ARCTIC's Ultimate Performance thermal paste enables a particularly thin layer thickness due to its low viscosity and particle size and significantly reduces the heat build-up between the heat spreader of the CPU and the cooler. At the same time, it is neither conductive nor capacitive and therefore absolutely safe to use, even for beginners. FAN OPTIMISED FOR HEAT SINKS The fan installed in the Freezer A35 CO benefits from all the advantages of the P-fans. With their low-vibration, power-saving motor and hydrodynamic plain bearing, they combine quiet and efficient operation. Despite its high fin density, the fan guarantees a high static pressure with its focused air flow and is therefore ideal for use on radiators and heat sinks. The speed of the fan can be dynamically controlled via PWM and can thus be optimally adapted to any scenario. IMPROVED INSTALLATION AND UNLIMITED RAM CLEARANCE The Freezer A35 CO is a socket-specific installation variant for AM4. This reduces unnecessary mounting material and additionally simplifies the installation. ARCTIC uses an improved and simplified mounting system with spring-loaded screws for the Freezer A35 CO. This achieves optimum contact pressure and even distribution of the thermal compound. Due to its compact design, it allows unrestricted RAM compatibility when installed. FOR CONTINUOUS OPERATION The premium quality dual ball bearing allows continuous operation 24/7 without the slightest compromise in performance. Dust and high temperature are affecting this bearing a lot less than generic sleeve or one ball bearings and thus make it the perfect choice when reliability is essential. QUALITY YOU CAN RELY ON To ensure the longevity of our products, we carry out long-term tests under different, sometimes very adverse conditions. In this way, we learn how we can permanently improve our products for our customers. In addition, the excellent results of long-term testing give us the assurance that our products are not only outstanding in terms of quality, but also in terms of durability. General data Compatibility AMD Socket: AM4 *If you are experiencing AM4 assembly problems, please stop and visit our FAQ. Ram Clearance: unlimited Operating Ambient Temperature: 0 - 40 °C Heatsink Heat Pipes: 4 Fin Material: Aluminum Number of Fins: 54 Fin Thickness: 0,4 mm Thermal Paste: MX-5 (0.8g) Fan Fan Size: 120 Fan Speed: 200 - 1800 rpm Fan Bearing: Double Ball Bearing Noise Level: 0.35 Sone Current: 0.12 A Connector: 4-Pin Size & Weight Lenght: 91 mm Width: 133 mm Height: 158.5 mm Weight: 734 g Packaging Width: 144 mm Height: 168 mm Length: 113 mm Weight: 0.894 kg