RECENZIA - SURFACE PRO 7 S INTEL i5 10. GENERÁCIE - POKROK?

 
 
 
Top novinka

Aký pokrok prináša 10nm čip od Intelu?
 
 
10nm procesory Ice Lake sľubujú citeľne vyšší procesorový i grafický výkon a ešte lepšiu energetickú efektivitu.
 
Minulý rok sme si preklepli 12,3-palcový Surface Pro 6, ktorý Microsoft mieri na najnáročnejšie publikum hľadajúce výkonný tablet schopný zastúpiť aj úlohu bežného počítača. Dnes tu máme jeho inovovanú verziu s číslovkou sedem, ktorá už integruje 10nm procesor Intel Ice Lake. Nová generácia by teda mala produktívne schopnosti tabletu výrazne zlepšiť. Je to naozaj tak?
 
Čo sa zmenilo zvonku
  • Rozmery tabletu sú identické, hmotnosť stúpla o päť gramov - nami testovaný model s čipom Core i5-1035G4 váži 775 gramov, výkonnejší a drahší variant s Core i7 má 790 gramov. V porovnaní s 12,9-palcovým iPadom Pro 2018 je teda Surface Pro 7 stále o viac než 100 gramov ťažší.
  • Kvalita konštrukcie je opäť na výbornú, telo je vďaka pevnému hliníku veľmi robustné.
  • Surface Pro 7 na rozdiel od predchodcu integruje USB-C, ale naopak prišiel o mini DisplayPort. Bez správnej redukcie, ktorú v balení nenájdete, tu externý monitor či projektor nepripojíte.
  • Na nabíjanie opäť slúži proprietárny magnetický konektor a nie univerzálny USB-C.
  • Bez zmien ostal výklopný stojan, ktorý umožňuje aj úpravu sklonu.
  • Prídavná podsvietená klávesnica Surface Pro Type Cover nie je štandardne k tabletu pribaľovaná a stojí vyše 120 eur.
 
Displej ako predtým
  • Displej sa prakticky nezmenil. Zostal pomer strán 3:2, ako aj rozlíšenie 2 736 × 1 824 px.
  • IPS panel ponúka pestré farby, maximálne podsvietenie je dostatočné na používanie počas dňa.
  • Dotykový displej podporuje aj stylus Surface Pen, ktorý sa dokupuje samostatne približne za 90 eur.
  • Opäť nechýbajú dve kamery. Predná päťmegapixelová poslúži aj na prihlasovanie do systému zosnímaním tváre. Zadná, s ôsmimi miegapixelmi, ponúka automatické zaostrovanie a záznam videa vo Full HD pri 30 fps. Opäť však nemá LED blesk.
 
 
Úsporných 10nm v akcii
Najzásadnejšiu zmenu teda treba hľadať pod kapotou. Na rozdiel od predchodcu so 14nm čipom Intel Kaby Lake Refresh už v útrobách Surface Pro 7 tiká 10nm procesor Ice Lake. Novšia platforma prináša taktiež podporu Wi-Fi 6 (podľa staršieho značenia 802.11ax). Bez potrebnej modernej sieťovej infraštruktúry ale rozdiel v praxi nepocítite.
Testovaný procesor Intel Core i5-1035G4 opäť integruje štvoricu jadier, no vďaka HyperThreadingu môže systém využívať osem vlákien. Intel však prepracoval procesorovú architektúru, vďaka čomu dokážu jadrá na rovnakej frekvencii ponúknuť vyšší výkon ako predchodcovia. V kombinácii s 10nm procesom tak majú čipy Ice Lake zaujímavý potenciál. V praxi je to ale iný príbeh…
Nová generácia procesorov Intelu neprináša taký veľký pokrok, aký by sme očakávali. A aktuálne merania so Surface Pro 7 to len potvrdili.
 
 
Áno, testovaný tablet vybavený čipom Intel Core i5-1035G4 síce podáva oproti staršiemu modelu s Core i5-8250U vyšší výkon. Ale zatiaľ čo niekedy je rozdiel citeľný, inokedy je minimálny. Problém je v tom, že kvôli rýchlo stúpajúcim teplotám nie sú jadrá schopné dlhodobo bežať na vysokých frekvenciách.
 
Ale poďme pekne poporiadku. Podľa papierových parametrov má 10nm Core i5-1035G4 pracovať v rozmedzí 1,1 až 3,7 GHz, pričom starší Core i5-8250U mal tieto rýchlosti stanovené na 1,6 až 3,4 GHz. Druhá hodnota ale v oboch prípadoch platí pre prípad vyťaženia jediného jadra, pričom ide o teoretickú maximálnu hodnotu, ktorú procesor nemusí vôbec dosiahnuť.
V praxi pri vyťažení všetkých vlákien sa frekvencie u nového Core i5-1035U po vyše minúte náročnej záťaže pohybujú len okolo 2 GHz. V prvých sekundách je to viac, takže preto v kratších testoch je výkon oproti predchodcovi omnoho vyšší. Po zohriatí čipu dôjde k poklesu taktov, teda aj výraznému zníženiu výkonu. 10nm proces očividne nie je celkom vo forme.
 
Vo výsledku teda tablet Surface Pro 7 ponúka dobrý výkon, no od 10nm procesu sme jednoducho čakali trochu viac. Všimnite si najmä výsledky z niekoľkominútového renderovacieho testu Cinebench R15 Extreme Edition, prevodu videa či komprimovania. Skóre z týchto testov sú takmer rovnaké, aké dosahovala staršia 14nm generácia čipov Intelu. Je to škoda.
Zvyšok výbavy tabletu v nami testovanej konfigurácii tvorilo 8 GB operačnej pamäte LPDDR4X. Microsoft ale opäť musíme skritizovať za šialenú cenovú politiku. Za nami testovaný model s 256GB SSD si pýta 1 400 eur, čo je až o tri stovky viac ako za 128GB variant. Reálny rozdiel v cenách medzi 128GB a 256GB SSD využívajúcimi rozhranie M.2 NVMe bežne predávanými v obchodoch je do 20 eur.
 
Opäť schopnejšia grafika
Výraznými vylepšeniami v čipoch Ice Lake si prešla grafika, s ktorou sme už mali tú česť v Surface Laptop 3. V prípade tabletovej verzie ale ide o niečo slabší variant vhodnejší pre menšie zariadenia s obmedzenými možnosťami chladenia. Herný výkon integrovanej grafiky v Core i5-1035G4 je teda oproti notebookovej verzii v Core i5-1035G7 podstatne nižší.
Na 10nm čipoch Intelu si v nižšom rozlíšení a obmedzených detailoch už zahráte i niektoré náročnejšie hry. Model integrovaný v tablete ich ale zvláda len s odretými ušami, pričom niekedy je hodnota snímok za sekundu (fps) pre pohodlné hranie až príliš nízka. Aj tak si ale Surface Pro 7 v grafickom výkone oproti predchodcovi polepšil.
Veľmi slušná je multimediálna výbava integrovanej grafiky. Na Surface Pro 7 sme plynule spustili dokonca aj 8K pri 60 fps z YouTube.
 
Ide to pasívne aj aktívne
Rovnako ako pri predchádzajúcej generácii tabletu Surface Pro, aj tu sa Microsoft rozhodol vybaviť aktívnym chladením, teda ventilátorom, len verzie s výkonnejším čipom Core i7. Aj preto nami testovanému Core i5-1035G4 tak rýchlo dochádza dych – príliš rýchlo sa zahreje. Odmenou je ale neustále ticho.
Pri dlhodobej záťaži sa procesor dostal na maximálne 92 stupňov, pričom na povrchu v okolí zadnej kamery sme namerali teplotu 44,5 stupňa.
 
Výdrž na batériu je veľmi slušná, oproti minulej generácii tablet pri nenáročných úlohách vydrží zhruba o hodinu dlhšie. S laptopom Surface 3 sme však dosiahli lepšie výsledky, a to obidve zariadenia používajú takmer rovnakú 44 až 46Wh batériu. Surfovanie na 50 % jase s pripojenou klávesnicou zvládal Surface Pro 7 takmer 11 hodín, pričom spomínaný notebook takmer 13 hodín. Prehrávanie Full HD videa tablet skolilo po 7 hodinách a 13 minútach. Surface Laptop 3 vydržal o takmer 20 minút dlhšie.
 
Hodnotenie: Iba veľmi malý pokrok
Microsoft Surface Pro 7 toho skutočne neprináša veľa nového. Vzhľad i fyzické proporcie sú v podstate rovnaké ako u predchodcu. Rozdiel spočíva len v absencii mini DisplayPortu, ktorý bol nahradený univerzálnym USB typu C. Za zmienku stojí ešte podpora Wi-Fi 6 (802.11ax), nakoľko staršia generácia podporovala Wi-Fi len do štandardu 802.11ac. Opäť musíme spomenúť šialený príplatok v radoch stoviek za 256GB SSD, ktorý by sme podľa nás mali dostať už v najnižšej konfigurácii.
To najdôležitejšie sa ale ukrýva vo vnútri. A nebudeme zastierať, od nového procesora Intel Ice Lake sme čakali veľké veci. Prechod na 10nm výrobu a výrazné zlepšenie architektúry však napokon prináša rozporuplné výsledky.
 
Procesor je síce výkonnejší, ale pri dlhodobej záťaži jeho takty rapídne klesajú a výsledné skóre sa potom približuje staršej generácii. Výdrž na jedno nabitie stúpla približne o hodinu, čiže energetická efektivita sa zlepšila, ale aj v tejto oblasti sme čakali väčší posun. Po dôkladnom otestovaní teda môžeme povedať, že procesory Ice Lake neprinášajú pokrok, aký by sa pri prechode na nový výrobný proces a architektúru patril.
 
Pre Intel je to problém najmä preto, že výrobcovia už čoskoro uvedú na trh notebooky a pravdepodobne i rôzne konvertibilné zariadenia s čipmi AMD Ryzen 4000, ktoré dokonca aj v najúspornejších verziách „U“ ponúknu v maxime až osem fyzických jadier a výrazne výkonnejšiu integrovanú grafiku. Vďaka pokročilejšiemu 7nm výrobnému procesu a ďalším optimalizáciám sa očakáva i náležité zvýšenie energetickej efektivity. 
 
10nm proces Intelu má očividne ďaleko do optimálneho stavu a aj to je zrejme dôvod, prečo modrý tím zatiaľ neponúka žiadne 10nm čipy kategórie „H“ pre výkonnejšie notebooky a v obchodoch stále nevidíme ani žiadny 10nm procesor pre stolné počítače. Tam sa totiž už hrá najmä na výkon vyplývajúci z vysokých taktov a energetická úspornosť nie je najdôležitejšia.
Intel sa už síce nechal počuť, že pripravuje nástupcov čipov Ice Lake s označením Tiger Lake. Nateraz ale nevieme, kedy prídu a čo prinesú. Stále sa ale skloňujú len štyri jadrá a úsporný segment. Pokiaľ ale prinesú výrazne vyšší výkon na takt (IPC), ešte nad nimi nemusíme lámať palicu.
Základom pre Intel je ale doladenie 10nm výrobného procesu. Ak sa firme nepodarí vyriešiť samotnú výrobu, bude mať nasledujúci rok zarobené na nemalé starosti už nielen v desktope a serveroch, ale aj v mobilnom segmente, ktorý je z hľadiska masového pokrytia najdôležitejší.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Porovnať - 0 ks
 
 

 

 

 

  Kód Názov produktu Vaša cena    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Naposledy navštívené

 
 
 
 

 

 
    Kód Názov produktu Vaša cena  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
ASUS Rog Ally nova cena

 
 
 
 
 
 
 
 
Prihlásenie
Anonym
 
  Nová registrácia   Nové heslo
 
 
 
Košík:
0.00 €
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Popredná spoločnosť


Certifikovaný partner


Sieť dodávateľov


Široký sortiment


Rýchle doručenie


Osobný odber


Sieť predajní
 
Máme Pečať spoľahlivosti od Národného informačného strediska Slovenskej republiky
Máme Pečať spoľahlivosti od Národného informačného strediska Slovenskej republiky
Naša spoločnosť patrí medzi tie, ktoré boli hodnotené ako spoľahlivý parter verejných obstarávateľov. Pečať spoľahlivosti vyjadruje vysokú spokojnosť obstarávateľov. Pečať spoľahlivosti reprezentuje serióznosť a odbornosť v prístupe a jednaní k zákazníkom a realizácii služieb.
 

 

 

Technické riešenie ©2024 CyberSoft s.r.o.

 
 
 

K prevádzke nášho webu www.itsk.sk využívame takzvané cookies. Cookies sú súbory slúžiace na prispôsobenie obsahu webu, na meranie jeho funkčnosti a všeobecne na zaistenie vašej maximálnej spokojnosti. Používaním tohto webu súhlasíte so spôsobom, akým s cookies nakladáme.